image ما را دنبال کنیددر 

به وب سایت شرکت مهرگان نوند خوش آمدید

میازیس در انسان و حیوان

بطور کلی لغت میازیس «Myiasis » از کلمة یونانی «Myia » به معنی مگس مشتق شده و عبارت از هجوم نوزاد مگس‌های دو بال (Diptera) به بافت زندة مهره‌داران است که از انسان و حیوان در سرتا سر دنیا گزارش شده است.

 براساس عادات بیولوژیک، گونه‌های مگس مولّد میاز را به اشکال مختلف تقسیم‌بندی می‌کنند که عبارتند از: میاز اجباری (Obligative Myiasis) و میاز اختیاری (Facultative Myiasis).

میاز اجباری حالتی است که لارو مگس فقط توانائی آلودگی بافت زنده موجود زنده را دارد. در صورتیکه در مورد میاز اختیاری لارو مگسها بطور معمول از بافت مرده و لاشة حیوانات یا مواد در حال فساد تغذیه می‌کنند و گاهی نیز ممکن است بر روی ضایعات و زخمهای بدن نیز دیده شوند. از میان مگس‌های مولّد میاز حدود 20 گونه از نوع اجباری و بیش از 50 گونة آنها مسئول میاز اختیاری بوده و 35 گونه نیز بعنوان میاز اتفاقی (Accidental M.) شناسایی و گزارش شده‌اند.

علاوه بر این تقسیم‌بندی، بیماری میاز را براساس موضع ابتلا نیز می‌توان نامگذاری کرد که در این صورت انواع میاز عبارت خواهند بود از: میاز زخمهای خارجی، میاز گوش (داخلی و خارجی)، میاز بینی، میاز دهانی و سینوسهای وابسته، میاز مقعد و واژن، میاز گوش و از این قبیل. البتّه باید توجّه داشت برخی از گونه‌های مگس مانند گاستروفیلوس(Gastrophilus)، کوتربرا(Cuterebra)، هیپودرما (Hypoderma) بدون اینکه زخم و یا ضایعة اولیّه جلدی وجود داشته باشد ایجاد نوعی میاز زیر جلدی (Subdermal M.) می‌کنند.

 

دكتر شاهرخ نويد نويد پور نويسنده اين كتاب عنوان مي نمايد : شیوع انواع میازیس طی سالهای گذشته باعث گردید تا علاوه بر وقوع خسارات اقتصادی فراوان در صنعت دامپروری کشور (شامل پوست و چرم و کاهش تولیدات دامی) مواردی از ابتلا انسان را نیز بهمراه داشته باشد . لذا با توجه به اهمیت این موضوع در علم دامپزشکی و پزشکی بهانه تألیف مجموعه ای با مظمون میازیس را فراهم آورد تا شاید بتوان ضمن معرفی انواع مگسهای مواد میاز و ضایعات حاصله از آنها راههای شناسایی و مبارزه با این عوامل بیماریزا را فراهم ساخت . امید است مطالعه موضوعات جمع آوری شده و ارائه شده در این کتاب بتواند شرایط را برای مطالعه بهتر و مؤثرتر این عارضه انگلی فراهم سازد . بدیهی است مجموعه حاضر با توجه به بضاعت نویسنده خالی از اشکال و کاستی نمی باشد . لازم می داند از کلیه سروران و عزیزانی که در تنظیم و تهیه این کتاب اینجانب را یاری نموده اند صمیمانه تشکر نمایم به خصوص جناب آقای  دکتر بابک وزیریان زاده و سرکار خانم دکتر الهام جهانی فرد اعضای هیأت علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز که رهنمودهای ارزشمندشان بر غنای این اثر بسیار افزود . همچنین سرکار خانم میترا تعویقی که با حسن سلیقه و حوصله مثال زدنی در تصحیح ادبی نگاشته های اینجانب و تنظیم و طراحی صفحات کتاب به گونه ای مؤثر و بر ارزشهای ادبی این مجموعه افزودند.

بازدید 2188096 بار
محتوای بیشتر در این بخش: مدیریت پیشگیری از بیماری های طیور »